
Twintig jaar Bibliotheek Bollenstreek: ‘Belangrijker dan ooit’
Algemeen“De Bibliotheek Bollenstreek is vandaag belangrijker dan ooit, omdat wij een van de laatste publieke plekken in een gemeente zijn waar iedereen welkom is, ongeacht afkomst, religie of politieke interesses.” Met die woorden kijkt directeur Hans Portengen naar het twintigjarig bestaan van de Bibliotheek Bollenstreek.
Twintig jaar geleden ontstond de Bibliotheek Bollenstreek door het samengaan van zeven afzonderlijke bibliotheken. Sindsdien groeide de organisatie uit tot een vertrouwde plek waar inwoners komen om te lezen, studeren, werken en anderen te ontmoeten. Ook kunnen zij er werken aan hun persoonlijke ontwikkeling. Volgens Portengen is de bredere maatschappelijke functie de belangrijkste verandering van de afgelopen twintig jaar. Leesbevordering, de aanpak van laaggeletterdheid en digitale inclusie spelen daarin een belangrijke rol.
‘De bibliotheek is veel meer dan een plek om boeken te lenen’
De Bibliotheek Bollenstreek begon in 2009 met het Taalhuis en startte in 2014 met de VoorleesExpress. Portengen benadrukt bovendien hoe belangrijk het is dat kinderen al heel jong met taal en boeken in aanraking komen. Niet alleen het onderwijs, maar ook ouders, grootouders, ooms en tantes kunnen volgens hem het goede voorbeeld geven door zelf te lezen en kinderen voor te lezen. De Bibliotheek Bollenstreek speelt daarin met haar bevlogen en deskundige medewerkers een belangrijke bijdrage in.
“We hebben laten zien dat de bibliotheek veel meer kan zijn dan een plek om boeken te lenen. We hebben onszelf opnieuw uitgevonden.”
Daar is Portengen bijzonder trots op. In de periode tussen 2010 en 2014 werd regelmatig getwijfeld aan de toekomst van bibliotheken en waren er zware bezuinigingen. Toch bleef de Bibliotheek Bollenstreek bouwen aan haar maatschappelijke rol. Die ontwikkeling vond ook plaats binnen de landelijke bibliotheeksector. Inmiddels wordt het belang van bibliotheken breed erkend en komt er een nieuwe bibliotheekwet.
De positieve ontwikkeling is ook terug te zien in het ledenaantal. Eerder werden in de media onjuiste cijfers gepubliceerd. De gecorrigeerde gegevens laten zien dat het aantal leden in 2025 in alle gemeenten binnen het werkgebied groeide, gemiddeld met 7,8 procent. Het gratis lidmaatschap voor jongeren van 18 tot en met 26 jaar droeg sterk bij aan die groei.
Het jubileumjaar biedt volop reden voor een feest. Met een schrijfwedstrijd, workshops en andere feestelijke activiteiten staat de Bibliotheek Bollenstreek stil bij deze mijlpaal. Meer informatie hierover is te vinden op www.bibliotheekbollenstreek.nl/ Tegelijkertijd kijkt Portengen vooruit. Hij wil de samenwerking met scholen uitbreiden, meer inwoners bereiken met digitale ondersteuning en verder werken aan democratisch burgerschap.
“Als ik zie hoeveel mensen we dagelijks weten te bereiken en te ondersteunen, dan heb ik er alle vertrouwen in dat de Bibliotheek Bollenstreek ook de komende jaren van grote waarde blijft voor de regio.’’














