
Cricket-uitwisseling Ajax met Engelse Abingdon Vale groot succes
SportDe Oegstgeester cricketclub Ajax en de Engelse cricketclub Abingdon Vale hebben weer een zeer geslaagde uitwisselingsweek achter de rug. Na het bezoek in 2023 aan Abingdon was dit jaar Ajax aan de beurt om een sportief en gezellig programma vast te stellen. Dit is de tourcommissie gelukt. Thomas Milde, Bart Kooistra en Felix Kern hebben zeker eer van hun werk en verdienen een groot compliment.
Door Wim van Tuijl
Even een terugblik op de geschiedenis van deze altijd zo succesvolle tour. Na afloop van de Tweede Wereldoorlog werd besloten om de contacten die er tijdens de oorlog tussen Engelse en Nederlandse steden gegroeid waren voort te zetten. Er ontstonden veertig stedencontacten.
Leiden was in 1946 gekoppeld aan Oxford. Het Leiden-Oxford Committee organiseerde diverse sportieve uitwisselingen tussen beide steden. Later werden de contacten uitgebreid met verenigingen of activiteiten met een cultureel karakter. Ondanks strubbelingen lukte het om een Leids cricketteam samen te stellen, bestaande uit spelers van Ajax, de Leidsche Cricket Club (LCC) en de Leidsche Studenten Cricket Club (LSCC). De laatste twee zijn overigens allang ter ziele.
Tijdens de uitwisseling in 1959 kregen leden van Ajax bijzonder warme contacten met cricketclub Ox C.C. Er werden plannen gesmeed om Ox C.C. voor het jaar daarop (1960) uit te nodigen om een week naar Oegstgeest te komen en te logeren bij leden van Ajax. Dit was een initiatief van buiten het Leiden-Oxford Committee om, waarmee de directe relatieband met die organisatie in feite werd verbroken. Op zondag 3 juli 1960 stond de eerste wedstrijd Ajax - Ox C.C. op het programma. Deze ontmoeting eindigde ruim in het voordeel van Ajax. Dit zou in de toekomst vaak anders zijn. OX C.C., nu Abingdon Vale geheten, zou meestal als winnaar de trofee mee naar huis nemen. De tourweek kreeg een structureel karakter. Nu, 65 jaar later, bestaat de tourweek nog steeds. Het onderstreept de goede banden tussen beide verenigingen. Veel gezelligheid Kenmerkend aan deze tour is dat sportiviteit en gezelligheid altijd de boventoon voeren. Op maandag 28 juli werden de gasten verwelkomd. Na een drankje volgde een heerlijk welkomstdiner, bereid door de professionele kok Nisha Siriwardana. Hij is oud-speler van Ajax 1. De avond werd voortgezet door de traditionele Bar Olympics. Hierin voert de bezoekende ploeg allerlei hilarische barspellen uit. De leiding lag in handen van Roeland Sluyterman, bekend van entertainment groep Barry Badpak; geen onbekende in met name deze regio. Roeland is eveneens oud-speler van Ajax 1. Hij was destijds ook captain. Op dinsdag, donderdag en vrijdag heeft het Engelse team gespeeld tegen het Utrechtse Kampong, VOC Rotterdam en Rood&Wit/Zamigo’s Haarlem. Alle werden door Abingdon gewonnen. Voor de woensdagmiddag stond er een rondvaart op het programma. ‘s Avonds is er gedineerd in Hotel Rumour, dat naast de Burcht is gelegen. Daarna volgde een bezoek aan sportcafé The Duke of Oz.
Hoog bezoek
Op zaterdag was er een ‘10 over’-toernooi waaraan zes teams deelnamen. Er waren veel oud-leden aanwezig, zodat er sprake was van een heuse reünie. Er kwam die dag hoog bezoek: de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond, Guido Landheer, was aanwezig en hield een toespraak. “Ajax heeft een mooie lange traditie en is één van de oudste verenigingen van Nederland.” Hij prees ook het lange bestaan van de tour (65 jaar). “Cricket begon in Nederland niet ver hier vandaan, namelijk in Voorschoten. De Engelse kostschool Noorthey speelde in 1845 het eerste cricket in Nederland. Ik wens alle aanwezigen een fijne dag.” Het werd een zeer geslaagde dag in harmonieuze sfeer. Abingdon won de finale van Ajax all stars. Een smakelijk Indiaas gerecht met daarna een borrel vormden een prima afsluiting.
Op zondag was de laatste tourdag. Volgens traditie spelen Ajax en Abingdon dan om de Ashes Trofee. Na meer dan tien jaar zou Ajax de ontmoeting winnen. Ajax ging eerst batten. Mede dankzij hoge persoonlijke score van Guy Scena (89), behaalde Ajax 248 runs. Dit hoge totaal zou Abingdon niet kunnen slechten. Verder dan 191 kwam het bezoekende team niet. Zo kwam Ajax eindelijk weer in het bezit van genoemde trofee, die de captain van Ajax, Sunil Lamba, in ontvangst nam. Namens Ajax sprak Thomas Milde, waarin hij terugblikte op een geweldige week en bedankte de vrijwilligers, onder meer Antoinette Spoor en Jaap Jacobs en de gastheren en -vrouwen voor het onderdak bieden van de leden van Abingdon. Michael Howe-Devies voerde het woord namens Abingdon Vale. “Hartelijke dank aan Ajax voor de fantastische week en de gastvrijheid. Jammer dat we de Ashes niet hebben gewonnen, maar we keren terug met mooie herinneringen aan deze week”, aldus Michael.
Een uitstekend verzorgde barbecue door Rick Verhaar en zijn vrouw Esther vormde het slot van dit geslaagde evenement.



















