
Politieke bespiegelingen • Maatschappelijke ellende opgelost
PolitiekVorige maand reden verhuiswagens af en aan in de Juffermansstraat. Op weg naar het huis van mevrouw Y. Leeg reden de wagens voor en boordevol gevuld met massa’s met-van-alles-en-nog-wat reden ze weer weg. Naar de kringloop, naar de stort? Waarschijnlijk naar de laatste. Bijna alle voorwerpen hadden beperkte waarde. Het waren jarenlang opgestapelde spullen, bijeengeraapt door iemand met een extreme verzamelstoornis. Vorige week was het hele huis eindelijk leeggeruimd.
In januari vorig jaar schreef ik een stukje in deze krant onder de kop: ‘een maatschappelijk schandaal’. Ik schetste het onopgeloste probleem van een huiseigenaar met tientallen jaren burenruzie. Die onverdraagzaam is naar de buren, het huis sterk verwaarloost, de voor- en achtertuin laat overwoekeren en er zelf al jaren niet meer woont.
Ik had me het lot aangetrokken van haar oudere buren, die daar al 25 jaar grote overlast van hadden. Alles gedocumenteerd in een dik dossier. Ik deed een oproep: ‘wie helpt mee dit maatschappelijk schandaal op korte termijn op te lossen?’ Vriend John meldde zich: hij wilde wel meedenken en helpen. Wat een boel ervaring bracht hij mee, samen met een analytisch vermogen en een prettige persoonlijkheid.
In het voorjaar en de zomer van 2025 hebben wij samen veel mensen en instanties gesproken. Met de buren en de achterburen. Met de gemeente: bestuurlijk en ambtelijk, met raadsleden. Met andere mensen en instanties die allemaal in het dikke dossier stonden vermeld.
Gemachtigd door de buren en met hulp van hun rechtsbijstandverzekering hebben wij in goed overleg de gemeente een proces in het vooruitzicht gesteld. Om binnen twee maanden over te gaan tot algehele ontruiming van de woning en openbare verkoop. Die druk hielp. En bracht de gemeente, de hypotheekverstrekkers, de eigenaar en haar adviseur in beweging.
Het oudere echtpaar had intussen besloten te verhuizen. Sinds september wonen ze in een appartement in Oegstgeest.
De verkoop van hun huis bracht andere kopers op een idee. Twee jonge mensen kwamen op ons pad met de vraag of dat verwaarloosde huis misschien ook te koop was. We brachten hen in contact met de gemeente. Op advies van een wijze adviseur gunde mevrouw Y. deze twee jonge energieke mensen de mogelijkheid het huis te kopen. De overdracht was op 1 juni.
De nieuwe eigenaren zijn al hard aan het werk om het huis en de tuin zo mooi mogelijk te maken. De voortuin is net kaal gesnoeid en er zijn stevige verbouwplannen.
Het blijkt maar weer eens: gebruik maken van kennis en ervaring van inwoners, samen met de gemeente, dat loont. Een mooie opgave voor de nieuwe Raad, het College en de gemeentelijke organisatie.
Harry Vissers
vissers.harry@planet.nl














